ONURSAL BAŞKANI

 

Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrenimini tamamladıktan sonra uzun yıllar ulaşım sektörü, orta ölçekli kobi işletmeciliği yaptı. 1994-1999 yılları arası Refah Partisi Diyarbakır Sur ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği, 1998-1999 yılları arasında Diyarbakır Sur Belediyesi Başkan Vekilliği yaptı. Ayrıca Diski Genel Müdürlüğünde İdarecilik ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunda Yöneticilik ve Başkanlık yaptı.

Bölgede yayın yapan Genç Radyo Yönetim Kurulu Başkanlığı, gazetelerde Güncel Konular ve Yerel Yönetimlerle ilgili Köşe Yazıları yazdı. 2004-2009 yılları arasında AK Parti Diyarbakır Sur ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği, 2009-2014 yılları arasında Yenişehir Belediye Meclis Üyeliği, 2014-2018 Diyarbakır Sur Belediye Meclis Üyeliğini yaptı. 2016 yılında Terör örgütü saldırısı sonucu ağır yaralandı. 6 aylık tedavi sonunda Ankara'da ikamet etmeye başladı. 2018 yılında Belediye Meclis üyeliğinden istifa ederek, AK Parti milletvekili a. adayı oldu. Yerel Yönetimler üzerine bir çok çalışması olan GÜNEŞ, Yerel Yönetimler Mevzuatıyla ilgili 5393, 5216 ve 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunları ile ilgili bir çok eğitim seminerleri düzenleyerek, takdir kazanmıştır.

Diyarbakır Dünya Demokrasi Hareketi Başkanlığı, Diyarbakır Gençlik ve Spor Kulübü Kurucu Başkanlığı, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı, Sur Eğitim Kültür Bilim Dayanışma Derneği Başkan Yardımcılığı, Milli Gençlik Vakfı (MGV), İHH İnsani Yardım Vakfı ve İlim Yayma Cemiyetinde uzun yıllar çalışmalar yapmıştır. Eylül 2018 yılında Merkezi Ankara'da bulunan Yerel Yönetimler Derneği Genel Başkanlığına seçildi halen aynı görevi yürüten Güneş, evli ve 3 çocuk babasıdır.